Traverten

Traverten, en yalın ve kısa anlatımıyla yeryüzü sularındaki kalsiyum karbonat değerinin yeryüzüne çıktığı kaynaklarda kimyasal çözeltilerle dibe çökerek oluştuğu tortulu kayaçlara denir. Travertenler, üzeri delikli dokuda bir taş çeşididir. Bunun sebebiyse yeryüzündeki oksijenle buluşma anındaki karbondioksit değerlerinin buharlaşmasından kaynaklanır. Yüzyıllardır her tür yaşam alanında kullanılan bu taş tüm cephe kaplamalarından zeminlere kadar kullanılabilen yüksek görsele sahip ürünlerdendir.

Traverten taş çeşitleri, her ebada göre tasarlanabilir. Tarihi dönemlerden beri kullanılan bu taş günümüzde zeminlerde, duvarlarda, banyo ve duş kaplama alanlarında,  lavabo, şöminelerde,  iç mekanlarda, havuz kenarlarında,  basamaklarda, yürüme alanlarında, bahçe avlularında, dış ve iç mekan merdivenlerinde ve daha onlarca alanda kullanılmaktadır.

Traverten aynı zamanda mermerle birlikte kullanılan bir yapı malzemesidir. Türkiye'nin Denizli, Bucak-Burdur, Mut-Mersin, Sivas gibi birçok bölgesinde traverten ocakları işletilmektedir.  Üretilen malzeme blok, moloz olarak veya fabrikalarda işlenerek ebatlı honlu - cilalı traverten gibi mamuller halinde iç piyasada kullanılmakta veya büyük oranda yurtdışına ihraç edilmektedir.

Traverten Çeşitleri 

Traverten çeşitleri olarak; Light Traverten, Koyu Traverten,Pembe Traverten,Ivory Traverten, Noche Traverten, Sılver Traverten.

Travertenin Cross Cut  ve Vein Cut olarak 2 farklı kesim şekli bulunmaktadır. Bu kesim şekli ile görünümleri oldukça değişmektedir. Kesilmiş olan taş yüzeyinde su yolları görünüyorsa bu işlem vein cut kesim işlemidir. Su yolları görünmeyip düz bir görüntüye sahipse Cross Cut kesim yapılmıştır.

Traverten Yüzey İşlemleri

Travertenlerde farklı yüzey işlemleri uygulanarak çok farklı şekillerde ve görünümler elde 

ederek mekanlarda isteğe göre modern, antik, klasik veya doğal temalar yaratılabilir.

Traverten yüzeyi ham olarak bırakılırsa; ham traverten diye adlandırılır. 

Travertenin yüzeyi silinirse bu işlem honlu travertendir.   

Traverten yüzeyi eskitilerek eskitme traverten, traverten yüzeyi fırçalanarak patinatolu 

traverten, travertenler ortadan ikiye patlatılarak patlatma traverten, traverten yüzeyi 

cilalanarak, cilalı traverten gibi çok farklı şekillerde traverten karoları imal etmek mümkündür.

Traverten Fiyatları

 Travertenler günümüzde en sıcak ve en soğuk hava şartlarında dahi deforme olmayan, hijyenik ve kaymaya dirençli taşlar olduğundan en çok tercih edilen taş türevidir. Ayrıca fiyatları da oldukça ekonomiktir. 

Delikli ve gözenekli yapısı traverteni diğer materyallerden farklı kılarak, doğallığın bütün güzelliğini size yansıtır.

Travertenler kayar mı? 

Travertenler kayma direnci en yüksek yapı malzemeleri arasındadır. Islak zeminlerde kaydırmaz olan travertenler in kayma direncini arttırmak için farklı yüzey işlemleri uygulanabilir. Eskitilmiş traverten (Eskitme), Patinato Traverten ( Fırçalanmış), Mucartalı Traverten olarak yüzey ve kenar işlemleri yapılır.

Traverten gözenekleri delikleri fabrikasyon dolgu yapılabileceği gibi uygulamadan sonra istenilirse silikonlu derz dolgu malzemesi ile doldurulabilir. Deliksiz gözeneksiz mermerimsi görüntü elde edilir.